101 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
W ostatnim tygodniu upamiętniliśmy kolejną rocznicę odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Wzorem ubiegłego roku zadbaliśmy o grób bardzo zasłużonej dla naszej wspólnoty rodziny Stefke. Pomnik przed uroczystością Wszystkich Świętych został uprzątnięty oraz zapaliliśmy na nim znicz. Zmarłych otoczyliśmy modlitwą.
Na godzinach wychowawczych, lekcjach historii oraz kole historycznym uczniowie uczestniczyli w zajęciach i pogadankach dotyczących odzyskania niepodległości przez Polskę 11 listopada 1918r. Korytarz szkolny i sale lekcyjne zostały udekorowane wspaniałymi gazetkami i plakatami.
5 listopada delegacja chóru szkolnego pod przewodnictwem p. Anny Karp zajęła 2 miejsce w XIV Powiatowym Konkursie Pieśni Patriotycznej i Poezji Śpiewanej pod honorowym patronatem Prezydenta Tomaszowa Mazowieckiego Marcina Witko.
Centralny punkt obchodów miał miejsce 7 listopada, kiedy to na zaproszenie p. Moniki Leśniewskiej i uprzejmości jednego z rodziców - p. Rogozińskiego do naszej szkoły zawitała ośmioosobowa delegacja żołnierzy z 25 Brygady Kawalerii Powietrznej im. Księcia Józefa Poniatowskiego z Tomaszowa Mazowieckiego. Zademonstrowali naszym podopiecznym broń i sprzęt używany w Wojsku w Polskim. Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi żołnierze oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Po pokazie żołnierze oraz zaproszeni goście wzięli udział w uroczystej akademii przygotowanej przez uczniów z klas: VA, VB, VIB pod opieką p. Tomasz Miazka, p. Sylwii Bus i p. Sylwii Łuczki. Z kolei pod kierunkiem p. Anny Piątek uczniowie z klasy VIA zaprezentowali patriotyczny układ taneczny oraz grupa osób z klasy VIIA odegrała scenę recytacji „Reduty Ordona” z „Syzyfowych prac” S. Żeromskiego. Całość uświetniła wspaniała oprawa muzyczna zapewniona przez nasz nieoceniony chór szkolny pod opieką p. Anny Karp.
Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego. Akademia przede wszystkim miała przypomnieć tamte ciężkie czasy, ale także wzbudzić w nas refleksje. Część artystyczna wprowadziła zgromadzonych w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Uczniowie klas VA, VB i VIB recytowali wiersze i śpiewali pieśni patriotyczne, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. To Święto sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych dziadków i pradziadków walczących o wolność. Składamy kwiaty pod pomnikami tych, którzy poświęcili dla nas życie. Dzień ten dla wielu jest lekcją patriotyzmu i historii. Uczestnicząc corocznie w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
11 listopada poczet sztandarowy pod opieką nauczycieli oraz p. wicedyrektor Joanny Chodobińskiej uczestniczył we Mszy Św. w intencji Ojczyzny odprawionej w kościele parafialnym Św. Rodziny w Rokicinach oraz złożył kwiaty pod kapliczką upamiętniającą poległych w obronie Ojczyzny.
Pamiętajmy:
„Wolność nie jest dana raz na zawsze,
trzeba ją stale zdobywać na nowo!”